نحوۀ جرم گیری ماشین لباسشویی

نحوۀ جرم گیری ماشین لباسشویی

اهمیت موضوع

بعد از مدتی کار با لباسشویی شاید احساس کنید که لباسشوییتان آن کارایی که از اول داشت دیگر ندارد، یا روی لباس هایتان لکه های بسیار ریز سیاه ببینید و با خودتان بگویید شاید چیزی را در جیب لباس ها فراموش کرده اید خالی کنید و منجر به این کثیفی شده است شاید هم با خودتان بگویید لباسشویی ام دیگر تمیز نمی شورد. دلیل چیست؟
لباسشویی همواره کار سختی انجام می دهد و بهمین دلیل مراقبت منظم از آن مسئلۀ بسیار مهمی است. خود لباسشویی هم نیاز به شستن دارد نیاز به تمیز کردن دارد. عدم تمیز کردن و تمیز نگه داشتن لباسشویی ممکن است منجر به بوی بد، میکروب و باکتری، جرم و... شود . وقتی این گونه لکه های ریز را روی لباستان می بینید نگاهی به درام لباسشویی بیاندازید ببینید چه خبر است. قطعا از چیزی که می بینید وحشت زده خواهید شد. بابیروس در این پست بهترین روش ها برای نجات از این بوهای بد و کثیفی ها و تمیز کردن داخل و خارج ماشین لباسشویی  را به شما می آموزد. شما پس از خواندن این مطلب قادر خواهید بود لباسشویی تان را به سادگی جرم گیری کرده و از کارکرد آن لذت ببرید.

علت بوی بد لباس بعد از شستن با ماشین لباسشویی

قدم قدم تا جرم گیری

1- ابتدا مهر و موم واشر و درب را تمیز کنید.

یک دستمال نرم یا یک حوله را با پراکسید هیدروژن یا سرکۀ سفید خیس کنید و حفره های واشر را بسته و اجازه دهید تا این سرکه محل را ضدعفونی کند و هر نوع لکه و چرک موجود را از بین ببرد. بعد از یک ساعت مهر و موم واشر را تمیز کنید و برای این کار می توانید از یک مسواک کهنه استفاده کنید.

2- لباسشویی را روی داغ ترین تنظیم کنید و از بلندترین چرخه و بزرگترین بار استفاده کنید.

هنگامی که واشر تمیز است لباسشویی خود را روی گرم ترین دما تنظیم کنید و از بزرگترین اندازۀ بار و طولانی ترین چرخۀ شستشو استفاده کنید.

3- درام یا تونر لباسشویی را با نوشابه و سرکه سودا پر کنید.

درام با نصف فنجان نوشابه و یک لیتر سرکه پر کنید.
برای یک ماشین لباسشویی درب جلو (front loading machine)، سرکۀ سفید را به مخزن مواد شوینده و نوشابۀ گازدار را به مخزن مواد نرم کننده اضافه کنید و چرخۀ شستشو را شروع کنید.
برای یک ماشین لباسشویی درب بالا (top loading)، اجازه دهید آب برای چند دقیقه در جریان باشد و سپس نوشابه و سرکه را اضافه کنید. اجازه دهید ماشین به مدت یک دقیقه روشن باشد تا این مواد با هم ترکیب شوند و اجازه دهید یک ساعت این مواد در آنجا بمانند.

4- اجرای کامل چرخه

در حالی که چرخۀ فوق در حال اجرا است شما می توانید از فرصت استفاده کنید و قسمت های بیرونی را با یک پارچۀ تمیز که در سرکه خیسانده اید پاک کنید.

5- اجرای چرخۀ دوم

پس از اتمام جرم گیری با مخلوط نوشابه و سرکه، این بار چرخه را فقط با آب گرم اجرا کنید. البته می توانید در این مرحله هم مقداری سرکه اضافه کنید تا تمام بقایای احتمالی چرخۀ قبلی را از بین ببرد. هنگامی که این چرخۀ دوم به پایان رسید درب لباسشویی را کاملا باز بگذارید تا ماشینتان از بیرون به داخل کاملا خشک خشک شود.

6- تمیز کردن فیلترها و سایر اجزای لباسشویی در صورت تمایل

هر قسمتی از لباسشویی را که به نظرتان کثیف می آید و آب می تواند به آن برسد میتوانید با یک دستمال (و برای لبه های باریک و نازک از مسواک بلااستفاده) اغشته به سرکه تمیز و مجددا دستمال بکشید.

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی و جرم گیری آن

 

مواد و روش های مختلف برای جرم گیری

1- سرکه و نوشابۀ سودا

نصف لیوان نوشابه و یک قوطی یک لیتری سرکه را مخلوط و دمای آب را تا 90 درجه سانتی گراد (194 درجه فارنهایت) بر روی یک چرخۀ طولانی تنظیم کنید. سرکه و نوشابه های گازدار ایمن هستند و در حذف آهک و ضدعفونی کردن بسیار موثر هستند. اگر لباسشویی تان را بسیار کثیف تشخیص می دهید می توانید از ترکیبات قوی تری برای جرم گیری استفاده کنید.

جرم گیری لباسشویی در خانه

2- سفیدکنندۀ اکسیژنی (وایتکس) و مواد شویندۀ آنزیمی

سفیدکننده های پودری را بر مایع ترجیح دهید. شوینده هایی موثر هستند که حاوی طیف وسیعی از آنزیم های حاوی روغن گریس مانند آمیلاز، پروتئاز، لیپاز یا مانناز باشند. شما حتی می توانید این پودرها را به مواد شویندۀ خود اضافه کنید اما توجه داشته باشید که آنزیم های موجود در آن برای جنس های ابریشمی و پشمی توصیه نمی شود.

شوینده های مناسب برای جرم گیری ماشین لباسشویی

3- اسید سیتریک

یک فنجان اسید سیتریک و در صورت تمایل نصف فنجان نوشابۀ گازدار را مخلوط کنید. یک چرخۀ طولانی شستشو را انتخاب کرده و دمای آب را تا 90 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. اسید سیتریک از میوه های مرکب مشتق شده است و یک روش طبیعی و قدرتمند برای حذف چربی ها و بوهای بد است. اسید سیتریک از سرکه قوی تر است.

جرم گیری لباسشویی و ظرفشویی با اسید سیتریک

4- استفاده از هیدروژن پراکسید

پراکسید هیدروژن به راحتی سنگ آهک و در واقع جرم ها را پاک می کند و شما می توانید به سادگی یک لیتر از آن را با آب 90 درجه در یک چرخه شستشو مورد استفاده قرار دهید. این از سفیدکننده های هیدروژنی ایمن تر است و هیچ سمی از آن خارج نمی شود. ضعف پراکسید هیدروژن در این است که طول می کشد تا نتیجۀ مطلوب از آن حاصل شود و لازم است حداقل 3 ساعت در دستگاه لباسشوییتان بماند. از آنجا که این امکان برای لباسشویی های درب جلو وجود ندارد پس لازم است که دو بار چرخۀ شستشو را اجرا کنید.

جرم گیری لباسشویی با پراکسید هیدروژن

5- قرص جرم گیر مخصوص لباسشویی

این قرص ها حاوی پراکسید هیدرات کربنات سدیم، کربنات سدیم، بوریک اسید و.. است  که در حذف بوهای بد لباسشویی و جرم های آهکی بسیار موثر عمل می کند و کار با آن بسیار آسان است و کافیست یک عدد از این قرص ها را در لباسشویی بگذارید..
هنگام استفاده از قرص های جرم گیر آن را درون محفظه مواد شوینده قرار ندهید! برای لباسشویی های درب جلو یک عدد از این قرص ها را داخل درام بگذارید و برای لباسشویی های درب بالا یک قرص را در انتهای سبد شستشو قرار دهید . اگر ماشین شما چرخۀ Clean Washer دارد (یا چرخۀ Regular) بهتر است که از آن استفاده کنید چون میزان آب و دمای آن تنظیم شده است و قرص را در زمان مناسب حل می کند. اگر ماشین شما این چرخۀ کلین واشر را نداشت از بالاترین سطح آب موجود و بالاترین دمای آب استفاده کنید.

قرص جرم گیری ماشین لباسشویی

در استفاده از این قرص ها حتما دقت کنید که از قرص های تازه استفاده کنید. اگر تاریخ انقضای آنها به پایان رسیده باشد نتیجۀ معکوسی دارند. نکتۀ دوم اینکه حتما دمای آب بالا باشد و از آب داغ استفاده کنید. در آخر اینکه در زمانی که ماشین لباسشویی دارد چرخل را اجرا می کند اصلا آن را متوقف نکنید و درب آن را باز نکنید!

1 دیدگاه

  • امید تهرانی
    امید تهرانی

    فدات شم. خیلی خوب و بدرد بخور بود

ثبت دیدگاه شما